Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Vbočený palec môže spôsobovať celý rad problémov, ako tomu predchádzať?

Vbočený palec môže spôsobovať celý rad problémov, ako tomu predchádzať?

Pociťujete pri chôdzi bolesť v kĺbe palca, ale pritom ešte nevidíte, že by sa palec menil? Ochorenie hallux valgus začína pomerne nenápadne nepatrnou bolesťou, otlakmi a mierne  opuchnutým kĺbom. Keď máte pocit, že bolesť pochádza „iba zo zlej obuvi”, pravdepodobne máte pravdu. Práve dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi môže mať za následok nepríjemné ochorenie, ktoré môže skončiť až operáciou. Vbočený palec vzniká tiež  ako dôsledok deformovanej klenby nohy alebo plochých nôh.

Vbočený palec môže spôsobovať celý rad problémov, ako tomu predchádzať?

AKO SA PREJAVUJE HALUX

Ide o ochorenie vyznačujúce sa neprirodzeným postavením palca, dochádza k vykriveniu palca a vzniku kostného výrastku v oblasti kĺbu. V dôsledku tejto nesprávnej polohy vznikajú na palci bolestivé otlaky. Palec môže začať rotovať a oblasť kĺbu sa v mnohých aspektoch poškodzuje. Je to veľmi závažný problém, ktorý má niekoľko stupňov poškodenia, a môže vyústiť až do operácie. Predchádzajte problémom včas vhodnou prevenciou, zabránite tak aj ďalším potiažam, ako sú bolesti kolien, hlavy, bedrových kĺbov a krčnej chrbtice alebo bolesti chrbta, ktoré môže spôsobovať vbočený palec. 

VBOČENÝ PALEC POSTIHUJE NAJMÄ ŽENY

Táto deformita se častejšie vyskytuje v neskoršom veku a najčastejším dôsledkom býva práve nosenie nevhodnej obuvi. Štatistika je neúprosná, hallux valgus postihnutie  prevažne ženy. To ale neznamená, že muži sa úplne vyhnú tomuto problému. Dôležité je vyberať si vhodnú obuv, ktorá je ortopedická, poskytuje dostatok miesta pre prsty a zaistí vám zdravú chôdzu.

ZDRAVOTNÉ TOPÁNKY AKO PREVENCIA AJ POMOC PRI HALUXE

Pretože každé chodidlo je iné, vhodná je práve taká obuv, ktorá sa chodidlu dokáže prispôsobiť. Ortopedické šľapky na suchý zips spĺňajú tieto požiadavky. Dámske šľapky sú na bočnej strane špeciálne upravené elastickým remienkom, ktorý poskytuje dostatočný priestor pre kĺb palca. 

Vbočený palec môže spôsobovať celý rad problémov, ako tomu predchádzať?
Vbočený palec môže spôsobovať celý rad problémov, ako tomu predchádzať?

Vyberať by ste si mali topánky z priedušných prírodných materiálov a s kvalitnými podrážkami, aby sa v nich noha nešmýkala. Obuv s protišmykovou podrážkou môže zachrániť nielen vaše chodidlá, ale aj ruky pred prípadným pádom. 

Na podporu správneho postavenia palca sa používajú aj špeciálne bandáže, ortézy a vložky, ktoré môžete nosiť práve aj v našej obuvi z Ovečkárne. Dostatok miesta ponúkajú dámske aj pánske letné šľapky, ktoré majú špičku upravenú do rozšíreného tvaru. Vďaka pohodlnej rozšírenej špičke budete mať prsty v správnej pozícii a zabránite tak ich následnej deformácii. 

Nenechajte tento zdanlivo nepodstatný problém bolestivo pokračovať, a vyústiť až do  operácie, a začnite sa starať o svoje chodidlá. Noste vhodnú zdravotnú obuv. Pomôcť si môžete tiež pravidelným cvičením, ktoré vám pomôže posilniť väzy, šľachy a svaly v oblasti chodidla a priehlavku.

Prečítajte si ďalej