Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Problémy s chodidlami

Problémy s chodidlami

Noha má dôležitú funkciu opory tela a pri chôdzi. Pri pohybe má chodidlo schopnosť adaptácie na rôzne povrchy a okrem iného tiež tlmí nárazy tela.

Počas ľudského vývoja sa chodidlo začína zaťažovať chôdzou a formuje sa klenba nohy. A tu nastáva problém. V novodobom svete počítačov, áut a nekvalitných materiálov za nízke ceny sa vyskytujú problémy s klenbou. Až 80% obyvateľstva má chybné postavenie nohy. Jedným z nich môže byť znížená alebo až úplne stratená klenba nožná čiže plochá noha.

V minulom článku "zdravá chôdza" sme si predstavili problémy s chodidlami, ktorými sú ploché nohy, hallux, vysoký priehlavok.

Teraz si tieto informácie rozoberieme podrobnejšie a pripomenieme si, ako tento problém môže vznikať a ako môžete spoznať, že máte tento problém aj vy.

Problémy s chodidlami

Chodidlo sa skladá z priečnej a pozdĺžnej klenby nohy. Ak máme problém s plochou nohou, rozlišujeme priečnu a pozdĺžnu plochú nohu. Priečne plochá noha sa vyznačuje znížením priečnej klenby nožnej a stratou pruženia.

Pri probléme s pozdĺžne plochou nohou dochádza k zníženiu alebo vymiznutiu pozdĺžnej klenby nožnej, ktorú sprevádza vybočenie pätovej kosti. V praxi to spoznáme pri pohľade na nohu zozadu, kedy je vnútorný členok vbočený dovnútra a tým vzniká preťažovanie vnútornej hrany chodidla.

Rovnako ako problém s plochou nohou môžete mať problém s vysokým priehlavkom, čo je spôsobené naopak vysokou klenbou.

Zle postavenú klenbu spoznáte jednoducho z odtlačku chodidla.

Skúsili ste si niekedy urobiť odtlačok chodidla a pozrieť sa naň? Možno prídete na to, že aj VY patríte medzi "plochonožcov".

 

 

Dozvedeli sme sa, že deformácia klenby spôsobuje rozšírenie chodidla, zvýšenie priehlavku, deformáciu prstov, vzniku tzv. halluxu... S takto deformovanou nohou má veľa ľudí problém vybrať si topánky, ktoré by boli pohodlné, alebo aby sa do nich vošli.

My v Ovečkárni ale myslíme aj na tieto prípady a chceme podporovať zdravie a zdravú chôdzu, preto prinášame unikátnu zdravotnú obuv.

 

Problémy s chodidlami
Problémy s chodidlami

 

Medzi produkty zdravotnej obuvi patria ortopedické tenisky, baleríny, dreváky a korkové šľapky. Všetka obuv je vhodná pre ploché nohy a problémy s vysokým priehlavkom alebo halluxom. Dreváky sú tiež výnimočnou obuvou, ktorá vás zbaví bolesti chodidiel, chrbta alebo pomáha pri opuchu nôh.

V tejto kategórii nájdete aj bielu zdravotnícku obuv alebo obväzovú obuv, ktorá je nastaviteľná na nohu a vhodná pri výraznejších problémoch s chodidlami.

Pozrite sa na našu ponuku produktov pre zdravie a vyberte si, čo sa Vám bude páčiť.

Prečítajte si ďalej