Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Zdravá chôdza

Zdravá chôdza

V Ovečkárni je našim hlavným cieľom starať sa o zdravie našich milých zákazníkov, preto Vám ponúkame obuv, ktorá podporuje zdravú chôdzu a pomáha s problémami chodidiel, ktoré má väčšina z nás, alebo im predchádzať.

Toto leto vyhlasujeme za "Leto zdravej chôdze" a budeme Vám ďalej prinášať cenné rady a návody, ako sa starať o svoje nohy a riešiť problémy s nimi spojené.

Najčastejším ochorením hneď po plesniach sú deformity vzniknuté dôsledkom chybného a zároveň dlhodobého zaťaženia nôh. Trpí nimi až polovica všetkých dospelých. Problémy však začínajú už v detskom veku, keď deti nemajú vhodnú obuv k tomu, aby sa ich nohy dobre vyvíjali.

Zdravá chôdza

PLOCHÉ NOHY

Častým problémom s chodidlami býva spadnutá nožná klenba, častejšie poznáme ako "ploché nohy". Rozlišujeme dva typy plochých nôh a to pozdĺžne plochá noha a priečne plochá noha.

Väčšina z nás ani neuvažuje nad tým, že by mohol mať akýkoľvek problém s nohami. Avšak opak je pravdou. Príznakov môže byť hneď niekoľko, od bolestí kolien či bedier, cez migrény až po bolesti krčnej chrbtice. Dokonca ani kŕče v lýtkach nemusíte mať kvôli nedostatku horčíka, ale práve kvôli plochým nohám.

Pre tento druh problému odporúčame okrem cvičenia tiež obuv s anatomicky tvarovanou stielkou ako majú napríklad naše dreváky alebo kožené šľapky.

HALLUX

Problémy s palcami na nohách, tzv. hallux, poznáme niekoľko typov. Medzi najčastejšie patrí palec vbočený (hallux valgus), palec vybočený (hallux varus) a palec stuhnutý (hallux rigidus)

Jedná sa o veľmi časté problémy, kde zohráva veľmi dôležitú úlohu dedičnosť a nosenie nevhodnej obuvi (príliš úzke špičky, vysoké podpätky...). Okrem tohto problému často dochádza k poklesu a rozšíreniu prednej priečnej klenby. Problém sa rieši pomocou špeciálneho cvičenia a tiež nosenia obuvi s guľatou či hranatou špičkou. Pomôcť môžu aj špeciálne dlahy a ďalšie korektory, ktoré môžu zabrániť zhoršeniu deformácie nohy. Ideálnou voľbou sú naše ortopedické baleríny so širokou špičkou alebo ortopedické dreváky, kde je tiež veľa miesta v špičke topánky.

Zdravá chôdza
Zdravá chôdza

VYSOKÝ PRIEHLAVOK

Vysoký priehlavok je stav, kedy sa deformuje nožná klenba tak, že sa priehlavok dvíha a chodidlo v neskoršej fáze pripomína tvar luku. Od toho je odvodený názov lukovitá noha.

Že máte vysoký priehlavok si všimnete najmä v prípade, kedy sa vám zle obúvajú topánky. Ľudia trpiaci týmto ochorením sú náchylnejší k podvrtnutiu členku či k natrhnutiu šliach. Preto je rozumné nosiť pevnú a najlepšie ortopedickú obuv.

V Ovečkárni vám ponúkame tenisky so suchým zipsom a pre letné horúce mesiace kožené šľapky, alebo štýlové korkové šľapky.

ŠIROKÉ CHODIDLÁ

Ženy so širšími chodidlami by mali voliť obuv vyrobenú z prírodných materiálov, ktoré sa prispôsobia pohybom chodidla, vďaka čomu nohu nezaťažujú tak, ako syntetické materiály. Dámske topánky na široké chodidlo by sa mali ľahko obúvať a nesmú byť príliš tesné. Preto máme pre vás naše ortopedické baleríny. Vhodnou obuvou pre široké nohy sú tiež naše ortopedické dreváky, ktoré majú dostatok miesta pod koženým zvrškom.

NADMERNÉ POTENIE NÔH

Nadmerné potenie nôh je hlavne v letných mesiacoch veľmi častým problémom, ktorý má samozrejme tiež riešenie, akým sa dá eliminovať na minimum. Ani tento problém by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ako prevencia je vhodné umývanie nôh antibakteriálnym mydlom aj viackrát denne, ak máte príležitosť. Dôležité je nosiť ponožky z prírodných materiálov, 100% bavlny alebo bambusu.

Čo sa týka obuvi, odporúčame nosiť topánky z priedušného materiálu. Skvelou voľbou môžu byť naše veľmi pohodlné priedušné ortopedické tenisky.

V lete, keď sú teploty už naozaj vysoko, tak môžu byť vaším nepostrádateľným spoločníkom naše šľapky z prírodných materiálov ako koža a korok - ortopedické šľapky, ktoré sú vhodné ako na doma, tak aj prechádzky vonku.

Nohy nás nosia celý život a preto sa o ne musíme dôkladne starať, iste to do budúcna oceníme. Neprehliadajte žiadny problém, ktorý by pri zanedbaní mohol viesť k problémom, ktorých by sme sa mohli jednoducho vyvarovať nosením vhodnej ortopedickej obuvi.

Zdravá chôdza

My z Ovečkárne odporúčame

Prečítajte si ďalej