Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Vplyv iónov na zdravý spánok

Vplyv iónov na zdravý spánok

Trápi vás ráno bolesť hlavy, upchatý nos a ani po 8 hodinách spánku nemáte pocit, že ste sa dobre vyspali? Ak sa cítite ráno unavení alebo máte zlú náladu a málo energie, na vine sú kladné ióny. Ako sa do vašej spálne dostali? Za ich zvýšenú koncentráciu v ovzduší môže absencia záporných iónov. Prirodzeným prostredím pre zdravé ióny sú miesta v prírode - hory, lesy, more, ale aj iné miesta s tečúcou vodou.

ČO SÚ ZÁPORNÉ IÓNY?

Záporné ióny sú laicky povedané vyrábané vodnými molekulami, preto je uvoľňujúci kúpeľ a odporúča sa v byte držať vlhkosť medzi 40 a 60 %, ideálna je 55 %. Množstvo kladných iónov v domácnosti zvyšujú tiež Wi-Fi a tzv. elektrosmog. Preto sa odporúča prístroje na noc vypínať a odpojiť zdroje od elektriny. Koncentráciu záporných iónov, ktoré sú pre telo blahodárne a majú antidepresívne účinky, doma zvýšite nielen častým vetraním, ale aj vhodným výberom materiálu posteľnej bielizne, pestovaním správnych izbových rastlín a ošetrením povrchov elektrickou permitivitou na prírodnej báze.

OVČIA VLNA A JEJ VPLYV NA KONCENTRÁCIU IÓNOV

Ovčia vlna je prírodný materiál, ktorý sa pýši mnohými skvelými vlastnosťami. Okrem toho, že skvele reguluje teplotu a je antibakteriálny, ešte navyše ovplyvňuje výskyt ľahkých záporných iónov v okolí. Ako to robí? Odpoveď nájdeme v štruktúre ovčieho vlákna, ktorá je hygroskopická. Čo znamená, že napríklad deka z ovčej vlny pohlcuje vzdušnú vlhkosť. Hoci môže vlhkosť deky dosiahnuť až 33 %, na dotyk to nespoznáte. Vlhkosť vlákna má vplyv na vyšší pomer záporných iónov vo svojom okolí a priaznivo reguluje vlhkosť ovzdušia v miestnosti. Ak spíte pod prikrývkou z ovčej vlny, prebudíte sa ráno odpočinutí a navyše bez nepríjemných pocitov, ktoré plynú z vydýchaného a suchého vzduchu v spálni.

Vplyv iónov na zdravý spánok
Vplyv iónov na zdravý spánok

PREČO SÚ ZÁPORNÉ IÓNY PRE ĽUDSKÉ TELO TAK DÔLEŽITÉ?

Záporné ióny sú významným zdrojom energie. Ich pozitívny vplyv zaznamenal prvýkrát v roku 1932 výskumný inžinier Clarence Hansell, keď si všimol, že jeho kolega pozitívne reaguje na vyššiu koncentráciu záporných iónov v miestnosti. Na základe ďalších výskumov sa zistilo, že záporné ióny sú nielen prirodzeným antidepresívom, ale tiež umožňujú bunkám lepšie absorbovať kyslík. Preto sa cítime v prírode tak dobre, uvoľnene a často prvé dni na dovolenke pri mori prespíme. Spať v prírode alebo so stále otvoreným oknom bohužiaľ nejde. Pokiaľ teda chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku, udržujte spomínanú vlhkosť v spálni a vyskúšajte prikrývky z ovčej vlny, ktoré podporujú výskyt záporných iónov. V ovčej vlne sa budete prebúdzať s úsmevom.

My z Ovečkárne odporúčame

Prečítajte si ďalej