Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Prečo sa obliecť do vlny merino? Merino a jeho unikátne vlastnosti

Prečo sa obliecť do vlny merino? Merino a jeho unikátne vlastnosti

Merino je druh oviec, ktoré pochádzajú pôvodne zo severnej Afriky. V 18. storočí sa dostali do Španielska, odkiaľ bol zakázaný ich vývoz do iných krajín. Aj napriek tomu sa ich podarilo rozšíriť do Francúzska, Rakúska, Británie a v neposlednom rade v 19. storočí tiež do Austrálie, ktorá je dnes najväčším producentom kvalitnej merino vlny.

Existuje viac typov merinových oviec, avšak všetky majú spoločné to, že majú veľmi tenké chlpy. Na 1 cm štvorcový pripadá až 4000 chlpov.

 

 

Vlastnosti vlny merino v niekoľkých krokoch:

 

  • Neškriabe ani nehryzie

Je jednou z najjemnejších a najmäkších produkovaných vĺn na svete. 

  • Reguluje optimálnu teplotu tela

Vlákno vlny Merino je prirodzene kučeravé, preto má oblečenie výborné izolačné vlastnosti. Základným znakom vlny je jej hrejivosť, respektíve schopnosť zachytávať teplo. Vďaka svojej priedušnosti je merino schopné prispôsobiť sa teplote tela. Preto sa hovorí, že v zime hreje a v lete chladí.

 

  • Je priedušná

Je schopná absorbovať vlhkosť v miere až 30 % svojho  objemu. Funkčná bielizeň preto zostáva priedušná a nechladí, aj keď sa spotíte.

 

  • Pohlcuje pot

Je schopná odvádzať vlhkosť od tela. Vlhkosť vo vlne sa ľahko zohreje, takže nedochádza k nepríjemnému, chladivému pocitu pri potení.

 

  • Je antibakteriálna

Špeciálny šupinkovitý povrch vlneného vlákna zamedzuje množeniu baktérií, ktoré sa inak na rovnom povrchu ľahko množia. Nepravidelná štruktúra vlneného vlákna spomaľuje množenie baktérií, ktoré nemajú dostatok živín z potu.

 

  • Nesmrdí

Oblečenie z merino vlny nezapácha ani pri dlhodobejšom nosení. To je výhoda merina napríklad v porovnaní so syntetickými materiálmi.

 

Prečo sa obliecť do vlny merino? Merino a jeho unikátne vlastnosti
Prečo sa obliecť do vlny merino? Merino a jeho unikátne vlastnosti
  • Merino vlna je prirodzene elastická, preto oblečenie môžete natiahnuť podľa potreby. Navyše je nekrčivá.


 

  • Je vhodná na športovanie, oblečte si ju, keď pracujete, alebo len tak na doma.

 

Merino vlákno patrí k najdokonalejším na svete!

My z Ovečkárne odporúčame

Prečítajte si ďalej