Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Ako udržiavať výrobky z Ovečkárne po zime

Ako udržiavať výrobky z Ovečkárne po zime

Vlnené deky 1PLY a 2PLY

 • Starostlivosť o vlnené deky s ovčou vlnou merino na povrchu nie je vôbec náročná. Je to prírodný materiál, preto vyžaduje pranie vo vlažnej vode a špeciálny prostriedok na vlnu. V prípade, že sa chystáte vyprať vlnenú deku doma, pripravte si vhodný prací prostriedok Lanolín. S lanolínom môžete deku vyprať v práčke na teplote maximálne do 30 stupňov Celzia. Šetrné pranie v práčke bude zaručené, keď použijete program VLNA. Keby ste deku vyprali na vyššej teplote - alebo by bola by vystavená dlhému mletiu v práčke - zostane znehodnotená. Zapamätajte si, že vyššia teplota prania alebo pláchania a rovnako aj dlhé premieľanie v práčke obyčajne spôsobia zrazenie a splstnatenie ovčej vlny.

 • Ručné pranie v prípade vlnených dek skôr neodporúčame. Dôvod je jednoduchý. Vo chvíli, keď deka pohltí všetku vodu, je takmer nemožné takto zaťaženú deku vôbec vytiahnuť z vane. Ručné pláchanie je príliš náročné a prácne. Preto, keď si nie ste istí svojou práčkou, môžete ovčiu deku zaniesť do čistiarne, kde majú s čistením vlny skúsenosti. Deky stačí prať podľa potreby a predovšetkým podľa vášho vlastného pocitu.

 • Merino vlna je samočistiaca a antibakteriálna, preto deky stačí pravidelne vetrať a prať raz za rok. Keď cez leto deky nebudete používať, môžete ich odložiť do jednoduchého igelitového vreca. Odporúčeme potom igelitové vrece zalepiť páskou, aby ste zabránili vniknutiu molí. Proti moliam odporúčame ku deke priložiť voňavé levanduľové vrecúško, ktoré dokáže nepríjemný hmyz odpudiť.

 

Ako udržiavať výrobky z Ovečkárne po zime

Ako sa postaráte o ovčie papuče?

 • Keď máte doma celovlnené papuče, a máme na mysli druh obuvi s mäkkou podrážkou, ako sú napríklad: TV papuče a vlnené vsuvky, môžete ich prať jednoducho ručne s teplotou vody do 30 °C. Opät použite Lanolín, ktorý je určený špeciálne na pranie výrobkov z merino vlny. Vďaka obsahu čistého lanolínu je také pranie veľmi dôkladné a šetrné. V prípade, že máte klasické kožené papuče s ovčou vlnou vo vnútri - neperte ich. Takže Dámske kožené vsuvky nenamáčajte a neperte, ale ich čistite podľa nasledujúceho postupu:

 • Na hubku alebo handričku aplikujte kvapku lanolínu s vlažnou vodou a jemne vyčistite vnútornú vlnenú časť. Povrchovú koženú časť zotrite len trochu navlhčenou handričkou a nechajte uschnúť na čerstvom vzduchu. Keďže ovčia vlna v zime hreje a v lete chladí, zákazníci zvyknú nosiť papuče s ovčou vlnou celoročne.

 

Hurá! Prikrývky prať nemusíme

 • Aj Vy ste si mysleli, že práve prikrývky treba práť pravidelne a kvôli roztočom na najvyššej teplote? U nás v Ovečkárni ponúkame klasické prešívané prikrývky s výplňou z ovčej vlny merino. Vďaka tomuto materiálu, ktorý je antibakteriálny a takmer samočistiaci, úplne postačí pravidelné prevetranie na čerstvom vzduchu. V lete vaše prikrývky môžete odložiť do jednoduchých igelitových obalov alebo mikroténových vriec (tzv. sáčky do koša) a budú stále ako nové.

 

Ako udržiavať výrobky z Ovečkárne po zime
Ako udržiavať výrobky z Ovečkárne po zime

Nórske merino svetre

 • Predpokladáme, naše nórske zimné svetre nebudete nosiť v lete. Skôr, ako sveter schováte medzi zimné oblečenie, rovno si ho pripravte na ďalšiu zimu. Zimné svetre merino môžete prať aj na spôsob ručného prania, ale tiež v práčke na šetrnom programe Vlna do 30 stupňov Celzia. Opäť odporúčame nepoužívať nič iné, len prací prostriedok vyvinutý špeciálne na starostlivosť o merino výrobky - Lanolín.

 • Používanie Lanolí pomôže vlne vrátiť pôvodný tvaru, ošetruje do hĺbky všetky vlákna, skvělo čistí, predlžuje životnosť vlnených odevov a navyše nádherne vonia. Pri sušení Vášho svetra ale musíte dávať pozor na teplotu!

 • Ideálna forma sušenia je rozloženie svetra na vodorovnú plochu - napríklad na sušiak dajte uterák, na ktorom potom necháte sveter vyschnúť. Týmto spôsobom zabránite deformácii a sveter sa vám na žiadnom mieste nevyťahá. Nedávajte sveter do sušičky, všeobecne nič z ovčej vlny merino nesušte v sušičke! Mohlo by sa to skončiť znehodnotením vlneného materiálu. Odporúčame, aby ste sa rovnako vyhli aj sušeniu vlny na zdrojoch sálavého tepla (radiátory a pod.). Je to rovnaké ako počas prania - materiál nesmie prísť do kontaktu s teplotou vyššou než 30 stupňov Celzia.

 • Ovčie vesty čistite rovnakým spôsobom ako merino svetre.

 

Lanolín

 • Lanolín je zázračný prípravok, ktorý je nevyhnutnou súčasťou prania v prípade, že dbáte na kvalitné udržiavanie a ošetrenie vašich vecí z prírodného materiálu merino. Lanolín ochraňuje a čistí bielizeň z prírodného materiálu, z prírodného vlasu, pletené výrobky, prestieradlá, deky a dokonca aj záclony.

 • Zaujímavá vlastnosť je univerzálnosť lanolínu. Tento prostriedok poslúži ako pomocník aj na umývanie drevených podláh, nábytku, ášho auta a dokonca aj na umývanie okien. Vďaka obsahu čistého lanolínu prostriedok pôsobí veľmi jemně a dôkladne.

 

Ako udržiavať výrobky z Ovečkárne po zime

My z Ovečkárne odporúčame

Prečítajte si ďalej