Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Výhody oblečenia z ovčej vlny

Výhody oblečenia z ovčej vlny

Vlna je naším najobľúbenejším prírodným materiálom. Možno ste ani netušili, koľko výhod sa skrýva v tomto prírodnom materiáli.

PRÍRODNÝ MATERIÁL

Vlna je prirodzene proteínové vlákno s pôvodom v koži oviec, takže ide o 100 % prírodný materiál.

OBNOVITEĽNÝ ZDROJ

Ovečky, z ktorých získavame a následne spracovávame ovčiu vlnu, sú chované po celom svete. Ovčiu vlnu, ako materiál, teda môžeme chápať ako prírodný obnoviteľný zdroj.

BIOLOGICKY ROZLOŽITEĽNÁ

Vo chvíli, keď je životnosť materiálu na konci, ovčia vlna sa vracia do pôdy, kde sa prirodzene rozkladá. V tejto fáze uvoľňuje do zeme cenné živiny. Prírodná ovčia vlna sa rozkladá veľmi krátky čas, kým väčšina syntetických materiálov sa rozkladá dlhé roky.

ODOLNÁ PROTI VODE

Na rozdiel od ľudských vlasov, vlnené vlákna sú v skutočnosti duté. Ich štruktúra sa skladá z malých, prekrývajúcich sa častí, ktoré absorbujú až 30 % vodnej pary bez toho, aby navlhli. K tomu ich ešte vonkajšia vrstva chráni pred vonkajšou vlhkosťou z dažďa či snehu.

FUNGUJE AKO REGULÁTOR TEPLOTY

​Pretože vlna ľahko absorbuje vodu, môže odvádzať aj vlhkosť z tela. Tým udržuje človeka v suchu a teple a súčasne funguje ako regulátor teploty. A práve preto je oblečenie z ovčej vlny vhodné do chladných aj teplých podmienok. Možno vás prekvapí, že vlna sa využíva aj v púštnych oblastiach. Najmä tam, kde je horúce počasie počas dňa a k tomu veľmi chladná noc.

Výhody oblečenia z ovčej vlny

VLNA JE SKVELÝ IZOLANT

Vlákna vlny nie sú dokonale hladké a rovné. Zvlnené vlákna pomáhajú vytvárať drobné izolačné vzduchové medzery, ktoré si zachovajú viac tepla. Svojím spôsobom, vlna funguje podobne ako izolácia zo sklených vláken vo vnútri stien domu.

Tieto unikátne vlastnosti vlny sú vhodné na výrobu outdoorového oblečenia. Prieskumníci ako Ernest Shackleton, Edmund Hillary a Roald Amundsen použili vrstvy vlneného oblečenia na ich ochranu v náročných podmienkach počas svojich ciest.

PRIRODZENE ODOLNÁ PROTI ZÁPACHU

Určite poznáte syntetické oblečenie, ktoré je vyrobené napríklad z polyesteru a polypropylénu. Toto oblečenie je však nepriedušné a zadržiava prirodzené ľudské pachy. Takže na nosenie nie je najvhodnejšie.

Naopak, ovčia vlna je prirodzene antibakteriálna, termoregulačná a priedušná. Obsahuje lanolín (tuk z ovčej vlny), ktorý pomáha udržať látku hygienicky čistú. Táto kombinácia má samočistiace vlastnosti, preto vlna nepáchne.

ANTIALERGÉNNA

Vlnené vlákno neumožňuje množenie roztočov, a ani im neumožňuje priechod. Preto je vhodné aj pre ľudí, ktorí majú alergiu na roztoče. Zároveň nespôsobuje vyrážky ani kýchanie alergickým osobám, ktoré majú problém s perím alebo inými materiálmi. Preto sa hodí aj pre bábätká a deti.

Výhody oblečenia z ovčej vlny

My z Ovečkárne odporúčame

Prečítajte si ďalej