Máte otázku? Napíšte nám na info@oveckaren.sk
Menu

Výhody oblečenia z ovčej vlny

Výhody oblečenia z ovčej vlny

VLNA JE ODOLNÁ PROTI VODE

  • Na rozdiel od ľudských vlasov alebo zvieracej srsti, vlnené vlákna sú v skutočnosti duté a majú trvalý, flexibilný a vodu odpudzujúci vonkajší povrch. Štruktúra vlnených vláken sa skladá z malých, prekrývajúcich sa častí, ktoré pripomínajú šindle na streche. Jadro každého vlákna absorbuje vodnú paru s hmotnosťou až 30 % svojej hmotnosti, a pritom nenavlhne. A v rovnakom čase tvrdá vonkajšia vrstva vlneného vlákna účinne chráni pred vonkajšou vlhkosťou z dažďa alebo snehu.

VLNA ODVÁDZA VLHKOSŤ

  • Pri extrémnej fyzickej námahe budete potrebovať odev, ktorý „dýcha“ a musí absorbovať pot a uvoľňovať ho do vzduchu. Vlna bez problémov absorbuje až 30 % svojej hmotnosti bez toho, aby ste pocítili, že je mokrá. Vlna funguje ako „regulátor teploty“, preto dokáže chrániť telo v chladných aj v teplých podmienkach. Práve kvôli tejto dvojakej funkcii sú odevy z ovčej vlny tradične používané v púštnych oblastiach (vlna chráni pred horúčavou a počas veľmi chladných nocí výborne hreje). Ovčia vlna je skrátka univerzálna, vhodná na celoročné použitie.

 

Výhody oblečenia z ovčej vlny

VLNA JE SKVELÝ IZOLANT

  • Vlákna vlny nie sú dokonalo hladké a rovné. Zvlnené vlákna pomáhajú vytvárať drobné izolačné vzduchové medzery, ktoré udržia viac tepla. Vlna funguje na podobnom princípe ako izolácia sklenenou vatou vo vnútri stien domu.

  • Unikátne vlastnosti vlny sú vhodné na výrobu outdoorového oblečenia. Polárni bádatelia Ernest Shackleton, Edmund Hillary a Roald Amundsen použili vrstvy vlneného oblečenia na svoju ochranu pred mrazom v náročných podmienkach počas výprav.

 

 

VLNA JE PRIRODZENE ODOLNÁ PROTI ZÁPACHU

  • Je možné, že už máte skúsenosť s oblečením, ktoré je vyrobené zo syntetiky, ako napr. polyester a polypropylén. Oblečenie z umelých vláken môže byť kvalitné a praktické, ale „nedýcha“. Umelé materiály jednoducho zadržiavajú prirodzené ľudské pachy (sú nepriepustné). Naopak, ovčia vlna je prirodzene antibakteriálna, termoregulačná a priedušná. Obsahuje lanolín (tuk z ovčej vlny), ktorý pomáha udržať tkaninu hygienicky čistú. Tato kombinácia má samočistiace vlastnosti, preto vlna nezapácha. Sviežo vonia naveky!

VLNA JE ANTIALERGÉNNA

  • Je dlhodobo známe a overené, že ovčia vlna nespôsobuje alergie, nepohlcuje prach a zabraňuje rastu baktérií.

 

 

Výhody oblečenia z ovčej vlny

My z Ovečkárne odporúčame

Prečítajte si ďalej